Hero Image

Jessica Nyberg, ambassadör för Sveriges Åkeriföretag

31 Oct

Vi är stolta över att vår delägare Jessica Nyberg, grundare av Pink Lady Transport, har utsetts till ambassadör för Sveriges Åkeriföretag!

Ambassadörsprogrammet lyfter fram unga förebilder i åkerinäringen som inspirerar fler att upptäcka branschens möjligheter, och Jessica är verkligen en sådan förebild. Med sitt smittande engagemang, sin helrosa lastbil och sitt brinnande intresse för yrket visar hon att framtidens åkerinäring handlar om både företagande, hållbarhet och passion.

Sedan starten 2022 har Jessica gjort starkt avtryck i branschen. Hon kör gasbil för LBC Logistik, satsar på hållbara transporter och deltar aktivt i branschens utveckling. Som ambassadör vill hon inspirera fler, särskilt unga, att våga ta steget in i åkerinäringen:

“Jag tycker det är kul att prova nya saker. Det finns hjälp att få, många vet inte ens om det”, säger Jessica.

Vi är otroligt glada över att få ha en sådan driven, nytänkande och engagerad delägare i vårt nätverk

Grattis Jessica, och stort tack för att du visar vägen mot en modern, hållbar och framtidsinriktad åkerinäring!

Läs mer om ambassadörsprogrammet och Jessicas resa på Sveriges Åkeriföretags hemsida: